Sporáky

Jak fungují sporáky

Pokud chcete, aby kamna nejen příjemně vytopila celý dům, ale i uvařila, je nejlepším řešením postavit sporák s plotnou. Díky své konstrukci a použitým materiálům, dokáže rozložit vytvořenou tepelnou energii na vytápění a vaření. V případě, že rádi pečete, je možnost zabudování pečící trouby.


Horní rošt topeniště bývá často vyjímatelný a pokud je zabudován, tak slouží jen k zahřátí plotny. Využijeme jej tedy v teplých dnech, kdy nechceme topit, ale jen vařit a ohřívat plotnu. V zimním období, když potřebujeme topit, se horní (letní) rošt vytáhne. Tím se zvětší prostor a následně i výkon topeniště a vytvořená energie mi kromě ohřevu plotny nahřívá samotný sporák.

Pečení a vaření

Už jste někdy jedli buchty upečené v šamotovém sporáku? Pokud ne, tak nevíte o co přicházíte. Díky akumulační mase z níž je sporák vystavěn jde tepelná energie do pečeného jídla ze všech stran formou tepelného sálání, nikoliv teplovzdušného proudění.

Neomezené možnosti provedení

Stavěné sporáky nabízejí téměř neomezené možnosti provedení. Mohou být klasická kachlová, nebo obložená velkoplošnými kachlemi, která působí spíše moderněji. Další možností je sporák pouze v klasické omítce se zaoblenými hranami.

Vnitřní jádro sporáku

Vnitřním jádrem sporáku je ohniště napojené pod plotnou na akumulační tahový systém. Pomocí klapky mohu volit cestu spalin okolo pečící trouby a tím zvyšovat její teplotu, nebo ji takřka obejít a neohřívat.

Na stavěný sporák potřebujete zkušeného kamnáře, spoustu šamotových tvarovek, plotnu a sporákové kování.

Naše vybrané ralizace

Chcete nový sporák?