Teplovzdušné krby

Jak fungují teplovzdušné krby

Už z názvu je patrné, že tyto krby využívají během své funkce ohřevu vzduchu. To je jeden z hlavních rozdílů, oproti akumulačním sálavým stavbám využívajícím zdravé, bezprašné sálání tepelné energie. Teplovzdušné krby vlastně fungují na principu proudění, neboli konvekce vzduchu. Ten vstupuje spodní mřížkou do komory krbu, ohřívá se o rozpálené kovové tělo krbové vložky a vystupuje horní ventilační mřížkou zpět do místnosti. Po odevzdání tepelné energie do stěnových a stropních konstrukcí začíná ochlazený vzduch klesat a vrací se do komory krbu opět spodní ventilační mřížkou.

Právě proudění horkého vzduchu má za následek vrstvení tepla do různých výškových zón. Na rozdíl od sálavých staveb si vlastně teplovzdušným krbem ohřívám horní vrstvy v místnosti a chladím spodní vrstvy v místnosti. Je třeba myslet také na fakt, že v komoře krbu se mi na kovové krbové vložce přepaluje prach. Ten poté společně s ohřátým vzduchem vstupuje do místnosti. Touto vlastností se stávají teplovzdušné krby nevhodné pro alergiky!

Teplovzdušné krby mají s ohledem na moderní domy poměrně velký výkon. Tyto krby totiž nejsou schopny akumulovat vytvořenou tepelnou energii a veškerou ji předávají takřka okamžitě během hoření do okolí krbu. Část energie je předávaná sáláním přes sklo krbu, část proudí přes ventilační mřížky v plášti krbu. Právě díky velkému výkonu jsou celkem logicky teplovzdušné krby nahrazovány akumulačními krby, které mají mnohem nižší hodinový výkon.

Způsob topení v teplovzdušném krbu

Použití teplovzdušného krbu je triviální. Každou hodinu, kdy od krbu očekávám nějaký přísun tepelné energie, do něj musím vložit palivo. Množství paliva je předepsána výrobcem pro konkrétní krbovou vložku a neměla by být nijak překročena. Pokud uživatel do krbové vložky přikládá zbytečně velkými dávkami paliva, zvyšuje zbytečně výstupní teplotu spalin do komína. Snižuje si tak vlastně účinnost zařízení a ohrožuje životnost svého komína.

Vytápění prostor vzdálenějších od krbu

Není to tak dlouho, co bývaly oblíbené takzvané teplovzdušné rozvody horkého vzduchu do jiných, od krbu vzdálenějších místností. Tímto jsou však jednotlivé místnosti propojeny také akusticky a rozvody horkého vzduchu vlastně tvoří „zvukovody“. Společně se zvukem se těmito kanály šíří suchý teplý vzduch společně s prachovými částicemi a pachy.

Vnitřní jádro teplovzdušného krbu

Jádro teplovzdušného krbu je vlastně jen krbová vložka připojená kouřovodem přímo do komína. Krbová vložka je konstrukčně navržena tak, aby plochy jejího ocelového pláště byly schopny předat potřebné množství energie vyprodukované určitou, výrobcem stanovenou dávkou paliva.

Je velice důležité respektovat tuto výrobcem stanovenou dávku paliva. Se stoupajícím množstvím paliva se totiž rapidně zvyšuje teplota spalin proudících do komína. Za prvé je tím nadměrně zatěžované komínové těleso a s vysokou pravděpodobností tím bude poškozeno. Za druhé logicky rapidně klesá účinnost krbu. Takže sice větší množství paliva vytvoří více energie, která mi ale stejně uteče komínem.

Regulace teplovzdušného krbu

Hoření v teplovzdušném krbu regulujeme přivíráním přívodu spalovacího vzduchu. Vzduch je možné regulovat dvěma způsoby. První možností je ruční regulace hoření, která je součástí každé krbové vložky. Druhou je použití elektronické regulace hoření. Ta na základě teplotního čidla pouští pro hoření přesně tolik vzduchu, kolik krb zrovna potřebuje.Velkou přidanou hodnotou regulace hoření je, že po dohoření zcela zavře klapku vzduchu a zastaví tak průtok vzduchu přes krbovou vložku. Díky této funkci zůstávají v krbu mnohem déle žhavé uhlíky a přiložení do krbu je poté snadné. Otevřete dvířka, vložíte palivo a dvířka zavřete. O zbytek se postará regulace hoření, která zaznamená otevření dvířek a otevře přívod vzduchu na maximum. Palivo tak během krátké doby samo vzplane.Další výhodou elektronické regulace hoření je možnost regulace komínového tahu pomocí komínové klapky. Ta je regulovaná na základě teploty do komína a hlídá tak, aby právě komínem neodcházelo zbytečně velké množství nevyužité energie. Tím je vlastně optimalizována účinnost krbu na maximum a zároveň chráněn komín proti poškození spalinami o zbytečně velké teplotě. 

Nabídka

Hoxter

Firma Hoxter vyrábí mimo krbových vložek také kamnovou techniku. Šamotové topeniště s robustními dvířky je po připojení k tahovému systému skvělým jádrem akumulačních kamen. Plášť je z dvou vrstev vypáleného šamotu, dvířka mají dvojité prosklení a jeho součástí je komplexní přívod vzduchu pro hoření. Díky takovému systému je čistota hoření a skla dokonalá.

Romotop

Firma ROMOTOP spol. s r.o., která vznikla 31. srpna 1992, významně ovlivnila průnik krbových kamen na český trh. Z původní malosériové výroby se postupně v Suchdole nad Odrou vyvinulo pracoviště s nejmodernějším technologickým zázemím, silným konstrukčním a obchodním potenciálem.

Naše vybrané ralizace

Chcete postavit krb?